Markedets bedste 3-vejs tipper - med 3 aksler og el-tip.
Med Humbaur HTK 3500.41 tridem, får du en stærk og robust 3-vejs tipper, som byder på en kipvinkel, både ved tip og sidetip, på hele 45o. Bagsmækken er hængslet i top og bund, hvilken sikrer nem aflæsning ved bagtip.
- Undersænkede surringsøjer
- Nødpumpe
- Indbygget lade stik på for vangen
- Baklys
Den valsede varmgalvaniseret stålbund, er uden samlinger. De elektrolytiske eloxeret aluminiumsprofilsider kan alle åbnes og er aftagelige.
Desuden er Humbaur HTK 3500.41 udstyret med elektriskhydraulisk pumpe som standard og batteri, der har en kapacitet til, mellem 25-50 tip.
Under vangerne på ladet, sidder der 4 Kip lejer, et i hvert hjørne monteret med kunststof støjdæmpende bøsninger der mindsker støj ved kørsel.
2 vedligeholdelsesfrie støddæmpende gummifjederaksler, direkte påskruet chassiset. Alle hjørnestolper er aftagelige, således kan man få helt fladt lad.
Sliskemagasin er standard, hvor der som ekstraudstyr kan tilkøbes slisker. Bagtil sidder der en massiv kofanger med integrerede belysning.
Der er påløbsbremse med bakautomatik der lempeliggør bakning opad med læs. Kuglekoblingen har markering der angiver korrekt på kobling.
13 polet stik til lys og lade strøm. Traileren er monteret med 13” eller 14” kvalitets dæk, der giver en læssehøjde på 70 til 73 cm
Må jeg køre med denne trailer?